Mistral – dostali už Rusové všechno co potřebovali?

Amerika ponížila hrdou Francii, když jí zabránila předat Rusům loď Mistral. Stálo to za to?

O co asi Rusům šlo, když objednali loď v zahraničí?

Mistral
Mistral

Výsadkové lodi

Získají výsadkové lodi, které nejsou vhodné pro provoz v chladných mořích. V Černém moři by se mohly hodit v případném konfliktu s Ukrajinou, ale popravdě, kdyby Rusové chtěli válku s Ukrajinou, nepotřebují na to Mistraly. Rusové od námořnictva potřebují především tři věci.

  1. odstrašující strategickou sílu jaderných zbraní na ponorkách
  2. držet pokud možno v šachu letadlové lodi nepřítele (USA)
  3. chránit Ruské nároky v arktidě

Mistraly nejsou vhodné ani k jedné z těchto úloh a v ničem jiném nemůže Ruská flotila s NATO soupeřit.

Technologie

Daleko cennější než samotné lodi jsou technologie a informace o nejnovější Francouzské technice, které Rusové získali bez nutnosti uchylovat se ke špionáži. Některé technologie od Francouzů přímo dostanou a vyzkoušejí si je až budou vyrábět Mistraly v Petrohradských loděnicích. Jiné technologie mohou snáze okopírovat. Někdy největší tajemství na vojenské technologii je to, že existuje.

Informace o schopnostech techniky NATO

Až do nedávna mohli Rusové jen hádat čeho jsou moderní lodě NATO schopné, dnes to vědí naprosto přesně. Už několik měsíců se Ruští námořníci učí obsluhovat systémy Mistralu. V případném konfliktu se takové budou Ruským generálům velice hodit. Za normálních okolností by bylo téměř nemožné se k takovým informacím dostat.

Kontakty

A teď to nejdůležitější. Kontakty na konkrétní odborníky. Rusové s Francouzi na Mistralech spolupracovali a vědí naprosto přesně kdo je ve Francouzských loděnicích DCNS nejlepší odborník na elektroniku, kdo je odborník na zbraňové systémy atd. Mohou tyto lidi přeplatit aby pro ně pracovali v Rusku, nebo je mohou naverbovat pro svoji tajnou službu atd., možností je spousta. Trochu mi připadá, že když Sarkozi povolil spolupráci Francouzských zbrojních firem s Rusy, pustil tak trochu lišku do kurníku.

Přeplatit Francouzské odborníky nejspíš nebude tak těžké. Přestěhovat se ze sladké Francie do ne zas až tak sladkého Ruska není jen tak, ale pokud máte na výber mezi podporou v nezaměstnanosi a nebo několikanásobně vyšším platem než na jaký jste zvyklý, je docela pravděpodobné, že si na čas vyberete Rusko.

Závěr

Podle mého názoru Rusové všechno důležité co chtěli už dostali. Pokud teď Francie zruší smlouvu a zaplatí penále, bude to znamenat, že to vše dostali zdarma. Tak si říkám, že Rusové se teď doufají, že vládcům USA nedojde, že jim vlastně dělají laskavost.

Po tom co USA vyvolaly krizi na Ukrajině, která Rusům umožnila získat Krym, jim teď možná umožní neplatit za všechny ty důležité informace o které jim nejspíš šlo především.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *