Ukrajinská odpověď na tank Armata

Neuplynulo o moc více než půl roku od představení ruského tanku Armata a Ukrajina již má připravenou odpověď – tank Azovets.

Azovets - rival tanku Armata
Azovets – rival Armaty

Azovets je podle Anastasie Mitrofanové z The Kharkiv Times souborem nestandardních a proto drahých technických řešení (cena tanku je 5 miliónů dolarů).

Ochrana tanku je tvořena čtyřmi úrovněmi pancéřování, což ho činí nezranitelným prakticky jakoukoliv moderní protitankovou zbraní.

První úrovní ochrany je 40 milimetrový pancíř chránící celý tank (na spodku tanku je tento pancíř dvojitý).

Druhou úroveň tvoří bloky aktivní ochrany, které mají disintegrovat projektil na kousky a změnit jeho trajektorii. Jeden takový blok stojí 200 dolarů a Azovtsev má takových bloků 500.

Pod těmito bloky je třetí úroveň ochrany – vrstva karbidu hlinitého, což je velmi tvrdý a křehký materiál používaný například při obrábění kovů.

Čtvrtou úroveň ochrany pak tvoří původní pancéřování tanku T-64, který tvoří základ supermoderního tanku Azovets.

Azovets

Reakce Ruska na Ukrajinského rivala Armaty

Ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin politováníhodným způsobem znevážil úspěch Charkovských inženýrů, když na Twitteru napsal, že „Vojensko-průmyslový komplex Ukrajiny vyrobil nový tank z odpadkových kontejnerů“.

Je zjevné, že ukrajinští konstruktéři rychle postupují kupředu. Dnes má Azovets čtyři vrstvy pancéřování, příští rok jich už může být klidně pět, nebo šest. Uvidíme, jestli i pak bude Rogozinovi do smíchu.