Je čas na bezletovou zónu nad jižním Tureckem?

Turecko svévolně sestřelilo ruské letadlo Su-24 nad Sýrií. Turci tvrdí, že ruské letadlo bylo nad Tureckým územím a že bylo během 5 minut 10 krát varováno. Podívejme se na mapku oblasti, kde se k sestřelu došlo.

sestřel ruského su-24
oblast kde byl su-24 sestřelen

Na mapce vidíme, že i v případě, že ruské letadlo do tureckého vzdušného prostoru vlétlo (což není vůbec jisté), pak jen přelétlo malý výběžek na hranici se Sýrií. Takový přelet mohl trvat tak 10 až 20 vteřin.

Jak asi znělo to turecké varování? Bylo to něco jako “Jste nad tureckým územím, okamžitě ho opusťte, nebo vás sestřelíme”? Pokud ano, proč ruské letadlo, které zjevně směřovalo ven z tureckého vzdušného prostoru sestřelili?

A nebo to bylo spíš takové to varování typu “sestřelíme vás, sestřelíme vás, sestřelíme vás ..” a mezi tím výstřel rakety, aby se to stihlo ještě nad Tureckým územím?

Letadlo samotné spadlo v Sýrii a je docela pravděpodobné, že bylo nad Sýrií i sestřeleno. V takovém případě jde o agresi vůči jaderné supervelmoci. Rusko je zjevně v právu a proto se dá čekat, že jeho reakce bude tvrdá. Je pravděpodobné, že se Rusové nenechají vyprovokovat, a omezí se na nevojenské prostředky, například tyto.

Pokud se Rusové vyprovokovat nechají, pak v klidu z Turecka evakuují ruské turisty a pak mohou nad Sýrií a jižním Tureckem vyhlásit bezletovou zónu a začít nemilosrdně sestřelovat všechna letadla NATO s výjimkou těch Francouzských, která se do oblasti přiblíží. Jak by asi reagovali Američané, kdyby jim Rusové sestřelili jednu ze stíhaček F-15, které USA do Turecka přemístily zjevně pro boj s Rusy? Šly by USA do kvůli pár sestřeleným stíhačkám do jaderné války?

Uvidíme, třeba bude Hagia Sofia zase křesťanský kostel 🙂

Edit 2.12.2015

Rusové se zjevně nenechali vyprovokovat, což je moc dobře. Jedno ze základních pravidel vojenského umění je nedělat kroky, které váš nepřítel chce aby jste udělali. Když se dva perou, třetí se směje a tím třetím by v případě konfliktu mezi Ruskem a Tureckem byly USA.