Indický výprask RAF

Indové se čas od času účastní společných cvičení například s Američany, nebo Brity, během kterých probýhají simulované souboje. Cílem takových cvičení je spíš něco se naučit než férově porovnat schopnosti letadel, ale přece jen, výsledek aspoň trochu o něčem vypovídá. Jedno takové cvičení nedávno proběhlo v britském Coningsby a podle Indů utrpěli Britové v cvičných soubojích Indických SU-30 s Eurofightery Typhoon drtivou porážku – výsledek byl 12-0 pro Indy a to včetně soubojů ve kterých byly dva Eurofightery na jedno Súčko.

The Independent citoval svůj zdroj z RAF, podle kterého se musely Indům na cestě domů zamlžit vzpomínky a že titulky Indických novin nijak nepřipomínají realitu. Jak ale realita vypadala už neřekl, což je zvláštní, protože když posledně při podobných cvičeních Eurofightery vyhrály, nestyděla se RAF sama sebe pochválit. Jsou tedy zamlžené vzpomínky Indů, nebo tu spíš mlží zdroj z RAF?

Jiný anonymní expert z RAF pak prý přímo prohlásil, že podobná tvrzení jsou “komická” a že Eurofightery zjevně bojovaly “s jednou rukou za zády”. Tenhle způsob argumentace znám už z mateřské školky. Kolikrát jsem s někým závodil třeba v tom kdo dřív doběhne k houpačkám, jen abych pak od něj slyšel “ale já jsem neběžel naplno a kdybych chtěl, tak bych tě předběhnul, ale já teď zrovna nechtěl”.

Tou rukou svázanou za zády expert pravděpodobně myslel to, že Britové na svých Eurofighterech nepoužili naplno elektroniku, radar atd. Jenže, tu nepoužili ani Indové a přitom jejich SU-30 mají údajně modernější radary (PESA) než Eurofightery.

Takže tu máme dvě tapné výmluvy, dost nedůstojné slavné RAF. To že při cvičných spobojích tentokrát pro změnu jednou vyhráli Indové neznamená, že je SU-30 nutně lepší. Na druhou stranu, Eurofighter Typhoon je lehká stíhačka speciálně vyvinutá pro vzdušné souboje, zatímco SU-35 je těžší univerzální stíhací bombardér s velkým doletem, schopný nést těžkou výzbroj atd. Pokud dokázal s v simulovaných soubojích s Eurofighterem držet krok, je to hezký úspěch.

Nádherné fotografie pořízené během cvičení jsou zde foxtrotalpha.jalopnik.com.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *