Rusové se chystají prodat vrtulníky Mi-35 Pákistánu

V Rusku byl schválen prodej vrtulníků Mi-35 Pákistánu. Podle janes.com může jít až o 20 kusů.

Mi-35
Mi-35

V Pákistánu se už velmi dobře osvědčily vrtulníky Mi-17. Není divu, Rusové mají velké (a příliš draze zaplacené) zkušenosti z Afgánistánu, kde vrtulníky Mi-24 používali ve velkém a podmínky v sousedním Pákistánu jsou dost podobné.

Překvapivé spíš je, že jsou Rusové ochotní Pákistánu tyto vrtulníky prodat. Indie je pro Ruský zbrojní průmysl největším a nejdůležitějším zahraničním zákazníkem a proto Rusko tradičně do nedávna neprodávalo zbraně největšímu nepříteli Indie – Pákistánu.

Indie poslední dobou nakupuje stále více zbraní v Evropě, USA a Israeli a objevují se spekulace, že prodejem zbraní Pákistánu se Rusové snaží Indy vydírat. Indie stále stále nakupuje většinu (75.7%) zbraní v Rusku, takže k žádnému tlaku nejspíš není důvod. Indie prostě potřebuje diverzifikovat svoje dodavatele a Rusko zase odběratele.

Ještě v červnu prohlásil (podle janes.com) velvyslanec Ruska v Indii, že “Moskva by neudělala nic co by poškodilo hluboké strategické partnerství mezi Dillí a Moskvou”. Takže když teď byl obchod schválen, znamená to nejspíš že se Rusové s Indy prostě dohodli. Mi-35 jsou vynikající vrtulníky, ale 20 kusů Indii nijak zvlášť neohrozí. Přece jen, nejsou to třeba balistické rakety, nebo atomové ponorky.

Úplně první prodej Ruských zbraní do Pákistánu to ale není. Rusko už Pákistánu dodává motory pro Pákistánsko-Čínské letadlo JF-17.