Rusové dokončili dodávku Mi-17 pro Afgánistán

Vrtulníky u Ruské státní firmy Rosoboronexport objednalo americké DoD (Department of Defense). Všechno začalo v roce 2011, kdy vláda USA objednala prvních 21 vrtulníků. V roce 2012 byly vrtulníky dodány a bylo objednáno dalších 12. V roce 2013 pak přišla zatím poslední objednávka na 30 kusů, které byly dodány zrhuba začátkem tohoto měsíce.

Mi-17
Mi-17 zdroj: Wikimedia

Dodáním posledních 30 vrtulníků Rusko dokončilo dodávku celkem 63 vrtulníků Mi-17V-5 do Afgánistánu.

Zajímavé je, že Američané objednali tyto vrtulníky od svého úhlavního nepřítele. Kongresu se to sice nelíbilo, ale DoD se podařilo argumentovat tim, že vrtulníky jsou podobné starším Mi-8, na které jsou Afgánští piloti zvyklí.

Je pravda, že Ruské vrtulníky jsou pro Afgánistán nejvhodnější. Jsou spolehlivé, odolné i relativně levné. I tak mi ale připadá zvláštní, že je Američané od Rusů koupili. Obvykle totiž na zakázkách pro svůj vojensko-průmyslový komplex nešetří, zatímco takto pomáhají financovat vojensko průmyslový komplex Ruska.

Možné vysvětlení takto štědré zakázky a urputného lpění na ní by byla zákulisní dohoda. V roce 2011 dva Americké letouny F-15E Eagle zaútočily na Pákistánské vojáky a 24 jich zabily. Následkem toho Pákistán pro NATO dočasně uzavřel zásobovací cesty do Afgánistánu vedoucí přes jeho území. V roce 2012 Rusko povolilo NATO používat svoji základnu v Uljanovsku. Pákistán nakonec zásobování přes své území povolil, ale i tak je možné, že dohoda s Rusy byla pro Američany natolik cenná, že se jim za to odměnili zakázkou pro Rosoboronexport. Přece jen, Pákistán mohl zase změnit názor a záložní cesta přes Rusko mohla být užitečná i při vyjednávání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *