Jsou Ruské tanky v Doněcku?

Odpověď na otázku v nadpisu neznám. Videa i fotografie s nějakými tanky na neurčitém místě jsem viděl. Ty tanky mají být T-72, model který Urkajina nemá a proto je Novoruští rebelové nemohli na Urkajině ukořistit. Je docela možné, že jsou ta videa pravá, ale tohle nejsou zrovna důkazy, které bych v takto vážné sitaci čekal.

tank, údajně Ruský, v Doněcku
tank, údajně Ruský v Doněcku

Proč západ mlží?

Obama tvrdí, že má důkazy o Ruské invazi, ale neřekne jaké. Západní média mají u videí s Ruskými tanky poznámku, že pocházejí “údajně” z Doněcka. Byl by takový problém aby CIA poskytla přesvědčivé fotografie a aby Obama jednoznačně a kategoricky řekl co na nich je? Zatím mám z Obamy pocit, že nechce být konkrétní. Pokud se ukáže, že to video s tankovou kolonou byl podvrh, může se tvářit, že myslel jiné tajné důkazy. Ať se stane cokoliv, hlavně aby mu nikdo nemohl dokázat že lhal.

Tvrzení jako: “Viděli jsme kolony Ruského vybavení, především Ruských tanků, Ruského dělostřelectva a Ruských obranných systémů a Ruských jednotek vstupovat na Ukrajinu” (generál Philip Breedlove), jsou příkladem takového mlžení bez důkazu.

Jenže, pokud tam ty tanky jsou, západ mlžit nepotřebuje. Jsem si jistý, že výzvědné služby USA mají naprosto přesné a detailní informace o tom co se v Doněcku děje. Mezi rebely jsou dobrovolníci nejen z Ruska a Srbska, ale i Francie, Španělska, nebo třeba z Čečenska. Opravdu mezi nimi nemá CIA jediného agenta s mobilním telefonem? Lidé mezi oblastmi ovládanými Kyjevskou vládou a oblastmi ovládanými rebely normálně jezdí – stačí na čekpointu zodpovědět pár otázek, tvářit se trochu nenápadně a můžete jet. Poslat pár “novinářů” třeba z BIS a nechat je pořídit důkazy o účasti Ruské armády by byl velmi lehký úkol. Tedy pokud v Doněcku Ruská armáda je.

Kromě možných agentů na místě mají USA k dispozici satelitní snímky, drony, nebo například 60 let staré a stále fantastické letadlo U-2. U-2 sice od doby co existují rakety SA-2 nemohou nad Rusko, ale pochybuji, že by letadlo U-2, které je schopné letět výše než kam dostřelí BUK, dokázali rebelové ohrozit. Ukajinská vláda má největší zájem na usvědčení Ruska z invaze, takže jsem si jistý, že by neměla s Americkými drony nebo U-2 nad svým územím problém.

letadlo U-2R
letadlo U-2R

Spekulace

Na rozdíl od vojáků a drobné techniky, poslat do Doněcka tajně tankovou kolonu není možné. Kdyby to Rusové udělali, NATO by mohlo okamžitě zveřejnit fotografie ve vyskokém rozlišení s informacemi o tom kde přesně byly pořízeny a o čase kdy byly pořízeny. Co víc, byli by schopní hodinu po hodině zásobovat média informacemi o tom kde přesně Ruské tanky jsou, co dělají, jestli byl některý zničen atd. Rusko má dost problémů a nepotřebuje další. Podle mě Rusko tanky do Doněcka nepošle dokud to nebude nutné. A nutné to zatím asi není, protože rebelové mají tanků dost od Ukrajinské armády a z armádních skladišť. Daleko větší pomoc by pro ně byla například munice a tu by tajně z Ruska dovézt šlo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *