Jordánská tanková věž Falcon

Vývojová kancelář Krále Abduláha II (KADDB) ve spolupráci s jihoafričany vyvýjí bezosátkovou tankovou věž, kterou se chystají použít pro modernizaci svých téměř 400 tanků Challenger 1 (v Jordánsku se jmenují “Al Hussein”). Věž může být použita i k modernizací ostatních Jordánských tanků – Centurionů, M60A3 a Chieftanů a má být také nabídnuta na export.

Věž Falcon není žádná novinka, porpvé byla představena v roce 2003, ale za pár měsíců má být představen zatím tajný tank Armata, který má mít podobně koncipovanou věž a tak je Falcon zrovna v tuto dobu obzvlášť zajímavý.

tanková věž Falcon
tanková věž Falcon

Falcon je tanková věž, která má mít nízký objem a sníženou siluletu. Vyzbrojená je 120mm dělem L50 s hladkou hlavní od Švýcarské firmy RUAG Defense Systemss automatickým nabíjením. Kanón je schopný používat všechny typy 120-mm tankové munice NATO a má být lepší než Britský drážkovaný 120-mm kanón L11 používaný v současnosti Jordánksými tanky Challenger 1 (Al Hussein). Maximální rychlost střelby má být 8 ran za minutu. V autoloaderu může být připraveno 17 střel.

autoloader Falcon
autoloader Falcon
v autoloaderu může být připraveno až 17 nábojů
v autoloaderu může být připraveno až 17 nábojů

Nabíjecí mechanizmus a připravená munice jsou odděleny od prostoru pro osádku. Věž má být vybavena panely, které při výbuchu vyletí ven, takže při výbuchu munice bude energie výbuchu směřovat pryč z věže a neohrozí posádku. Zbytek munice se bude nacházet v korbě vozidla. Sekundární výzbroj tvoří kulomet ráže 7,62 mm. Věž je vyzbrojena nejnovějšími systémy pro noční vidění, navigaci a řízení střelby.

To, že je věž řízená na dálku, umožňuje aby byla posádka celá v lépe chráněných částech tanku. Další vylepšení ochrany přináší nižší profil tanku. Pancíř Falconu je modulární, což má umožnit snadnou výměnu modulů při poškození, nebo náhradu modulů v budoucnosti pokud bude k dispozici vyspělejší pancéřování. Přední část Falconu je chráněna kompozitním pancířem. Věž je vybavena tlumičem rázu výstřelu a NBC (Nuclear, Biological, Chemical) ochranou. Falcon má také pomocný zdroj elektřiny poháněný malým dieselovým motorem.

V současné době existují dvě varianty Falconu – Falcon 1 (AB9C4) a vylepšená varianta Falcon 2 (AB9C5). Falcon 3 je ve vývoji a má být vybaven novým automatickým nabíječem, který by měl být schopný fungovat s více druhy střeliva.

Tak si říkám, nebyly obrázky tanku Armata z http://rosinform.ru inspirovány právě věží Falcon?

Armata podle rosinform.ru
Armata podle rosinform.ru