Minulé září se stala zvláštní věc. Došlo k pokusu o únos Pákistánské korvety a já se o tom nikde v médiích nedočetl.
Rok 2014 byl bohatý na významné události, ale i tak, pokus o únos moderní námořní lodi Islamistickými teroristy by byl za normálních okolností událostí, o které by všechna významná média mluvila asi týden. Proč si novináři nechali uniknout tak lákavou zprávu?
Ano, zhruba ve stejné době ISIS popravil Amerického novináře, Oscar Pistorius, jednonohý běžec z Jižní Afriky, byl soudem shledán nevinným v případě vraždy přítelkyně a agentura TASS vydala prohlášení, že tanky Armata budou k vidění na přehlídce vítezství v Moskvě 9.května 2015. O prvních dvou událostech nás média informovala velmi pečlivě a tanky asi většinu lidí nezajímají.
Jenže pokus o únos válečné lodi je daleko významější událost a proto mlčení médií vypadá podezřele.
Po chvilce hledání jsem o události našel dva články, první na DAWN (Pákistánské noviny), druhý na WSJ.
DAWN
- září 2014 proběhl útok na loď Pákistánského námořnictva v přístavu v Karáčí, u západního mola (West Wharf). 48 hodin po útoku vydalo námořnictvo prohlášení, ale bylo v něm skoupé na slovo.
Podle informovaných zdrojů byli všichni útočníci zaměstnanci Pákistánského námořnictva až na jednoho – Owais Jakhardi byl bývalým kadetem Pákistánského námořnictva (údajně byl vyhozen pro militantní islamistické názory).
“Vypadá to, že cílem útoku byl únos PNS Zlfigar (moderní fregata zakoupená z Číny, zavedená do výzbroje v červenci 2009)”, řekl jeden z těchto zdrojů, který dále řekl, že “Skupině únosců, vedené důstojníkem, dokonce při cestě na palubu zprvu hlídky salutovaly, ale pak to jedné z hlídek začalo připadat podezřelé a spustila alarm.”
Commandos Pákistánského námořnictva přispěchali na pomoc ze základny PNS Iqbal a začala přestřelka. Jeden důstojník byl zabit, nekolik zraněno. Dva nebo tři útočníci byli zastřeleni a to včetně Jakharaniho, který se ale podle policie utopil. Čtyři útočníci, kteří se schovali v jednom z lodních oddílů byli zamknuti a později zajati.
Podle jiného zdroje, bylo útočníků nejméně 17 a všichni byli zaměstnanci Pákistánského námořnictva. Tři z nich byli zajati v oblastech Mastung a Balúčistán při pokusu dostat se do Afgánistánu. Podařilo se je zajmout díky informacím získaných při výsleších útočníků zajatých při nezdařeném pokusu o únos.
Velitel Kamran Asif informoval Associated Press, že útočníci byli vyzbrojeni ručními raketomety, útočnými puškami a ručními granáty. Zbraně byly údajně propašovány do loděnice předem a byly uschovány v zamykatelných skříňkách útočníků.
Článek, ze kterého jsem čerpal, je z 13. září 2014, takže obsahuje spíše spekulace než fakta. Hlavně zpočátku Pákistánské námořnictvo vyslýchalo zajaté únosce a potřebovalo jejich komplice udržovat v nejistotě o tom, jestli byli všichni útočníci zabiti, nebo ne.
The Wall Street Journal
Článek WSJ z 16.9. už obsahuje podrobnější spekulace.
Plán militantů byl odhalen díky střelci z PNS Zulfiqr. Jeho ostražitost byla pravděpodobně zesílena díky tomu, že byl nedávno zadržen gang Uzbeků, kteří plánovali útoky na základny Pákistánského námořnictva. Oficiálí mapy základen a detailní informace o nich byli také nalezeny u militantů v oblasti Waziristan na Afgánských hranicích, čtyři dny před útokem. Útočníci údajně k lodi přijeli v nafukovacím člunu v uniformách námořnictva.
“Střelec měl pocit, že jsou příliš blízko a jejich zbraně vypadaly jako AK-47, které Pákistánské námořnictvo nepoužívá.” a “Střelec na ně namířil a vystřelil varovný výstřel. Militanti, kteří se báli že jsou odhaleni, odpověděli z člunu střelbou z raketometů a automatických zbraní.”
Zvuk výstřelů vzburcoval základnu a na pomoc dorazili námořní commandos Pákistánského námořnictva. Ti byli napadeni důstojníky, kteří na lodi čekali na své kolegy ve člunu.
Útočníci na nafukovacím člunu neměli šanci, protiletadlový rotační kulomet roztrhal člun na kusy a všech šest mužů na palubě zabil.
Čtyři útočníci na palubě byl zabiti. Boj skončil, když se poslední přeživší důstojník na palubě, podpořučík, vyhodil do vzduchu po tom, co byl obklíčen. (Přitom někteří útočníci byli údajně zajati – pravděpodobně byli únosci na lodi rozděleni na dvě skupiny.)
K útoku se přihlásil kde kdo. Taliban, Al-Kaida, Al-Kaida na Indickém subkontinentu (AQIS – Qaeda in the Indian Subcontinent) atd. Právě AQIS prohlásila, že unešená loď měla být použita k útoku na Americké lodi.
Proč k útoku došlo a proč se o něm nemluví
Prohlášení AQIS dává smysl. V přístavu v Karáčí kotví zásobovací lodě námořnictva USA a moderní válečná loď mezi nimi mohla napáchat škody jako liška v kurníku.
A proč se o tom nemluví?
Pákistán je jaderná mocnost a pokud je námořnictvo Pákistánu prolezlé Al-Kaidou, je klidně možné, že se Al-Kaida dostane k jaderným zbraním. Pokud by je použila proti nenáviděné Indii, pak by mohla Indie jaderný útok opětovat. V takovém případě bychom mohli čekat stamilióny mrtvých a uprchlíků. I kdyby k jadernému útoku nakonec nedošlo, panika by sama o sobě mohla napáchat obrovské škody – odliv investic, nesplacené úvěry, krach burzy atd.
Možná jen Pákistánci a Američané tutlají svoji neschopnost. Američané jsou na transportu přes Pákistán dost závislí. Ano, mohou používat Ruskou základnu v Uljanovsku, ale to určitě není zadarmo. Možná že nákupy Ruských vrtulníků pro Afgánistán jsou splátkou za laskavost od nenáviděného nepřítele. Jak by asi vzrostla cena, kdyby byla cesta přes Pákistán pro Američany uzavřena?