Plánují USA použít špinavou bombu v Evropě?

Americký týdeník Newspeek v pátek uveřejnil zajímavý článek. U Donbasu, na území kontrolovaném rebely (ne těmi z Majdanu, ale těmi co se proti rebelům z Majdanu bouří) je prý skladiště s tunami radioaktivního odpadu. Ukrajinská tajná služba údajně získala dokumenty ze kterých má být zjevné, že rebelové spolupracují s Ruskými jadernými vědci a že chtějí bezpečně uložený nebezpečný radioaktivní odpad přesunout.

Z toho Newsweek vyvozuje, že by snad rebelové mohli chtít vyrobit takzvanou špinavou bombu. Z faktů, která článek předkládá to nijak nevyplývá, ale ostatní weby, které se tímto článkem nechaly inspirovat, už jen prostě a úderně tvrdí, že rebelové chtějí vyrobit špinavou bombu.

Špinavá bomba je asi největší svinstvo, jaké člověk vymyslel. Neškodí výbuchem, ale zamořením oblasti radioaktivním materiálem. Zamořená oblast pak může být neobyvatelná velmi dlouho.

Kdo by takovou bombu mohl chtít použít?

Začněme rebely. Cílem některých z nich je nezávislost na Ukrajině, ale většina se považuje za Ukrajince a doufají, že až současný režim zkolabuje, dokážu osvobodit od Banderovců celou zemi. A zamořit si na milión let svoji zemi, kterou doufáte získat zpět, je zjevný nesmysl.

Co Rusové? Nejde mi do hlavy, k čemu by zrovna Rusové potřebovali desítky let starý jaderný odpad z Ukrajiny. Radioaktivních odpadů mají jistě sami dost.

A kdyby snad chtěli Rusové špinavou bombu použít, kde by to asi bylo? Nejspíš ne na Ukrajině, kterou zjevně stále plánují získat pod svůj vliv. Určitě pak ne v západní Evropě. Rusové jsou závislí na prodeji ropy a plynu do Evropy a na nákupu spousty věcí z EU, jako jsou obráběcí stroje a podobně (které teď díky sankcím nakupují například přes prostředníky v Turecku). EU je sama o sobě pro Rusko vynikající obchodní partner a přitom to na rozdíl od USA to není velká hrozba.

Kdyby Rusové použili špinavou bombu někde v USA, znamenalo by to válku. Konvenční válka by Rusko v lepším případě nesmírně poškodila, v horším případě by ji prohrálo, bylo by okupováno, rozděleno a zprivatizováno do zahraničí a jeho populace postupně nahrazena za poddajnější. Ať už špinavou bombu použije kdokoliv, bude z toho obviněno Rusko a následky pro Rusko budou nejspíš strašlivé, takže Rusové jsou poslední, kdo by měl pro něco takového motivaci.

To Spojené státy mají doktrínu, která říká, že nesmí dopustit vznik rovnoceného konkurenta (Wolfowitzova doktrína). Nejde o to, jestli ten konkurent bude přátelský a demokratický, nebo jestli to bude zlá, krutá a nepřátelská diktatura. Ke vzniku rovnocenného konkurenta prostě nesmí dojít. Problém je, že EU, jakkoliv jsou její představitelé díky vydírání (NSA na ně ví všechno) poslušní, přece jen to je rovnocenný konkurent a to je USA nepříjemné. Rusko pak je pro Američany skutečná osina v zadnici – dělá si co chce, sabotuje politiku USA na středním východě, přijalo Amerického disidenta Snowdena atd. Kdyby se podařilo vyvolat konflikt mezi EU a Ruskem, nejlépe válku, USA by tím zabily dvě mouchy jednou rano. Jenže, Evropanům se do války nechce. K tomu aby změnili názor je třeba něco podobného “Pearl Harboru” – šok který by vyvolal rozhořčení a slepou nenávist tak silnou, že by lidé byli ochotní obětovat většinu toho co mají (ono by to nakonec dopadlo tak, že by přišli o vše), jen aby zlému nepříteli nějak ublížili. Je potřeba něco opravdu hrozného, dokonce ani sestřelení letadla MH-17 nestačilo, a co je hroznějšího, podlejšího a zákeřnějšího než špinavá bomba?

Kde Američané tu bombu použijí? Tady jsou moji tři nejpravděpodobnější kandidáti:

  • Budapešť – Maďaři si dělají co chtějí, mají s Ruskem dobré vztahy a bankéři jim nejspíš neodpustili nucený převod hypoték na forinty.
  • Varšava – Polská vláda je sice USA užitečná, ale katoličtí antisemitští Poláci, kteří nemají rádi přistěhovalce jsou globalizárory nejspíš trpěni jako nutné a hlavně dočasné zlo. Zamoření velkého polského města by mohlo Poláky vzburcovat pro útok na Rusko (pro začátek třeba na Kaliningradskou oblast), ke kterému by se NATO muselo (samozřejmě neochotně) přidat.
  • Paříž – Francouzi nemají Američany moc rádi a Američané nenávidí je. Francie hybnou silou za EU a likvidace jejího hlavního města by bylo ranou, ze které by se vzpamatovávala destíky let.

A kdyby se Američané přece jen neodvážili použít špinavou bombu někde v EU, pak je tu stále Kyjev.  V Ukrajinské vládě není moc lidí co by měli jen Ukrajinský pas a kterým by na té zemi záleželo a Ukrajinští nacionalisté z útoku dychtivě obviní Rusy i v případě, že by věděli kdo ho skutečně provedl.

Kde si vy myslíte, že je nejpravděpodobnější cíl pro špinavou bombu?

Pokud chtějí Američané špinavou bombu použít a hodit to na Rusy, musí na to lidi připravit. Lidé musí mít špinavou bombu spojenou s Rusy tak aby pak automaticky uvěřili obviněním ze strany USA. Obama pak prohlásí, že má od tajné služby nezvratné důkazy, ale že je nesmí zveřejnit, protože jsou tajné atd. Vymývání mozků už zjevně začalo. Doufám že si Američané pro svoji špinavou bombu nevyberou Prahu.