Čínsko Vietnamská válka 1979 – 1

V jedné diskusi jsem narazil na zajímavý příspěvek od Vietnamce o Čínsko-Vietnamské válce.

Napřed trochu kontextu.

V roce 1979 Vietnamci zaútočili na Kambodžu ve které zrovna vládl šílený masový vrah Pol Pot, spojenec Číny. Číňanům se to nelíbilo, zaútočili na Vietnam a po osmnácti dnech se stáhli.

VPA – Vietnamská lidová armáda
PLA – Čínská osvobozenecká armáda

A teď ten příspěvek:

Historii tohoto konfliktu znám od svého otce, který sloužil v armádě a od jeho přátel, kteří jsou vysoce postavení  důstojníci Vietnamské lidové armády (VLA). Po tom co skončila válka s USA jsme měli problémy s Čínou. Vietnam se rozhodl následovat Stalinův druh komunismu. Čínský spojenec Kambodža Vietnam neustále napadal a dokonce zmasakroval celé město které se jmenuje Ba Truc. Osobně si myslím, že na tom že Vietnam zničil Pol Potovu hroznou vládu nebylo nic špatného.

Vietnam versus Kambodža


Po tom co Kambodža zahájila svůj první velký útok, Vietnam jí to oplatil protiútokem. Zároveň ale tajně umístil jednu armádní divizi u hranic. Když pak Kambodža začala druhý velký útok, Vietnam přesunul čtyři z šesti armádních divizí, které byly umístěny na jihu. Když Vietnam zahájil invazi, VPA snadno obklíčili Kambodžskou armádu a zničili ji. Ale, bylo mi řečeno (přáteli mého otce), že to nebylo snadné vítězství. Jeden z nich pracoval jako obsluha vysílačky během prvních dnů války. Jedna četa za druhou byla posílána do útoku a jedna za druhou mizela. Kambodžské dělostřelectvo by nikdy nebylo tak úspěšné, nebýt Čínských poradců. Podle přítele mého otce, kdykoliv naši použili dělostřelectvo, nebo raketomety BM-21 Grad, museli se okamžitě přesunou na novou pozici. Po pěti minutách začali Kambodžské granáty dopadat na jejich původní pozice.

Vietnamští vojáci vstupují do Kambodžského města Phnom Penh
Vietnamští vojáci vstupují do Kambodžského města Phnom Penh

Vietnam versus Čína

Můj otec se této války zúčastnil – v té době byl v podpůrné divizi. Říká, že tato válka byla Čínským vedením připravena velmi dobře. Ráno v den invaze obyvatelé Vietnamských měst viděli mnoho Vietnamských vojáků. Ve skutečnosti to byli vojáci Čínské osvobozenecká armády PLA v uniformách Vietnamské armády. Těmto Čínským vojákům se podařilo obsadit místní vojenské základny ještě před tím než dorazila hlavní armáda. PLA postupovala velmi rychle. Můj otec ráno kopal zákopy, ale už odpoledne musel ustoupit. Říkal že na Vietnamské straně v této válce nebojovaly žádné pravidelné oddíly VPA s výjimkou jeho podpůrné divize, která byla na rychlo zformována když válka začala. Některé zdroje říkají, že PLA bojovala s řádnou armádou, ale ve skutečnosti bojovali s policií a domobranou. Můj otec má z té doby stále na noze jizvu po kulce. Každý den viděl jak se vlak plný zraněných vojáků vrací do Hanoje.

Rusové a tajné zbraně

O Rusech říkal, že transportní letadlo létalo dva krát týdně. Prý jen přelétali přes Čínské pozice, s Číňany se jen pozorovali, ale nic nedělali. Pár dní před tím, než Čína oznámila ústup, šířily se ve Vietnamu zvěsti, že Rusové instalovali biologické zbraně na poslední linii obrany. Můj otec říkal, že kdyby Rusové překročili řeku na této poslední linii, Rusové by na ně začali střílet. Říkal že viděl zvláštní vybavení nainstalované Rusy, ale nevěděl co to bylo. Takže to je stále jen dohad.

Závěr (toho Vietnamce)

Po této válce obě strany vyhlásily vítězství. Osobně si myslím, že v této válce nebylo vítězů ani poražených. Čína dala Vietnamu lekci, ale Vietnam i tak vyhrál v Kambodže. Čína také poznala, že její armáda potřebuje modernizaci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *